Не май 100 рублів, а май 100 друзів: Як Україна ламала світове збройне ембарго

Не май 100 рублів, а май 100 друзів: Як Україна ламала світове збройне ембарго
Не май 100 рублів, а май 100 друзів: Як Україна ламала світове збройне ембарго

7 лютого уряд Литви затвердив безоплатну передачу Україні боєприпасів на суму 255 тис. євро. І хоч у 2019-му році такою новиною вже нікого не здивуєш – нам вже навіть США надає безкоштовно зброю і техніку, однак так було не завжди. Об этом сообщает БУЛГАКОВ ИНФО со ссылкой на СМИ.

Depo.ua пропонує пригадати, як саме Україна прийшла до нинішньої ситуації і яких труднощів зазнавала на цьому шляху.

Чи не вперше у своїй новітній історії українська держава опинилась під загрозою зовнішньої військово агресії в лютому 2014-го року. Якою на той момент була українська армія, ми всі чудово пам’ятаємо: у солдат не було ані сухпаїв, ані нормальної військової форми, ані сучасної амуніції… Та що там казати – бронежилетів і кевларових касок не вистачало на всіх, не кажучи вже про зброю та техніку.

Але якщо з нелетальною зброєю ситуація так-сяк налагоджувалась, то з летальною справи були набагато гірші. І у тій ситуації, коли дуже багато країн висловлювали свою стурбованість і розводили руками, посилаючись на різні бюрократичні обмеження, лише маленька Литва в листопаді 2014-го року прямо заявила, що буде надавати Україні летальне озброєння, причому, безкоштовно – в якості допомоги, а не з метою продажу.

З листопада 2014-го і до кінця 2016-го року поставки летальної допомоги з Литви в основному включали кулемети та боєприпаси радянського зразка, які збройні сили Литви вже не використовували через перехід до стандартів НАТО. Але для тодішньої України і вони були за щастя.

Так, Міністерство оборони Литви в звіті від вересня 2016-го року підтвердило, що ця зброя вже не використовується в Литві, і тому "надається Україні безкоштовно через російську військову агресію з огляду на активну підтримку незалежності та територіальної цілісності України з боку Литви".

За даними дослідження проекту DFR аналітичного центру Atlantic Council, у вересні 2016-го року Литвою Україні було передано біля 150 тонн боєприпасів, більшість з яких могло використовуватись для кулеметів радянських часів. Також у 2016-му році Литва надіслала до України 146 автоматів.

Далі – більше! У листопаді 2017-го року міністр оборони Литви оголосив, що планує надати додаткову летальну допомогу Україні на загальну суму близько двох мільйонів євро. І ось нова поставка – на суму 255 тис. євро.

Отож, з 2014-го і аж до 2018-го року Литва була єдиною країною світу, яка надавала Україні летальну зброю в якості допомоги, включаючи численні поставки такої зброї як автомати, надання більше 100 тонн боєприпасів, мінометів та тисячі рушниць. При цьому, перевезення боєприпасів на територію України здійснювала литовська армія, однак транспортні витрати покривала українська сторона.

Таким чином Литва вбиває одразу двох зайців: допомагає Україні зупинити спільного ворога чимдалі від своїх кордонів, і позбувається успадкованих від СРСР радянських боєприпасів, які їй самій вже ніколи не знадобляться. Адже всім відомо, що утилізація боєприпасів – це дуже затратний процес. Тому в даному випадку між Україною і Литвою виникло те, що біологи називають взаємовигідним симбіозом.

Що стосується інших країн, то формальної заборони на постачання в Україну летальної зброї не існувало (ембарго на поставки озброєнь в Україну наклали в 2013-му році для недопущення силового розгону демонстрацій, але потім заборону було знято), проте Україна все одно довгий час не могла отримати ані летального озброєння, ні навіть промислового обладнання для підвищення технологічного рівня оборонної промисловості.

Зламати "збройне ембарго" вдалося лише наприкінці 2017-го року, коли Канада та Сполучені Штати Америки схвалили постачання зброї до України. Зрозуміло, що це вже не радянський хлам, хоча ми досі раді навіть йому, а більш сучасна і технологічно просунута зброя, яка відповідає стандартам НАТО.

Зокрема, 1 березня 2018-го року Держдепартамент США схвалив передачу Україні протитанкових ракет і ракетних установок Javelin на суму 47 млн доларів. Також можна згадати безоплатну передачу США Україні двох кораблів типу "Айленд" у вересні 2018-го року.

Читайте також: "Москітний флот": Що за "Айленди" Україна отримала від США.

Всього ж Україна у 2018-му році отримала від США, Литви, Великої Британії і Канади летальної зброї та інших військових засобів на суму в понад 45 мільйонів доларів, серед яких понад 44 млн – це технічна допомога: протитанкові ракетні комплекси, станції контрбатарейної боротьби, прилади нічного бачення та інше; і близько 500 тисяч доларів США гуманітарної допомоги – це інші товари військового призначення.

Що стосується планів на 2019-й рік, то окрім озвученої допомоги від Литви на суму 255 тис. євро Україна очікує також на отримання безпекової допомоги від США на суму 250 млн доларів (очікується, зокрема, отримання протикорабельних ракет і патрульних кораблів), а також військову допомогу на десятки мільйонів доларів від Туреччини.

Як би там не було, а сам факт того, що провідні держави світу і члени НАТО почали постачати Україні летальне озброєння, не може не радувати. Адже це свідчить про те, що Україну починають сприймати, як достойного союзника і партнера.


Джерело статті: “http://www.depo.ua/ukr/war/ne-may-100-rubliv-yak-ukrayina-lamala-svitove-zbroyne-embargo-20190208912872”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя